Search

News

آیفون ضد آب نیست ، مراقب باشید !

Thursday, April 19, 2018

گاهی می توان کمی از ویژگی های یک وسیله خاص بیشتر تعریف کرد اما باید دانست که این ویژگی و آنچه که در مورد آن می گوییم چه ماهیتی دارد به همین دلیل بهتر است که در مورد ضد آب بودن یک وسیله و مقاوم بودن آن در برابر آب کمی بیشتر تعمل کنیم زیرا این دو مفهوم تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند .

برای بهتر درک کردن این دو مفهوم یک مثال ساده تر می زنیم ؛ یک کت بارانی را در نظر بگیرید . شما می توانید انتظار داشته باشید که با پوشیدن این لباس در یک روز بارانی ، سایر لباس هایتان را خشک نگه دارید . حال اگر که شخصی با یک لوله آب آتش نشانی در برابر شما قرار بگیرد ، بدون شک جریان آب لوله به کت بارانی شما نفوذ می کند ؛ بنابراین می توان گفت که کت بارانی شما تنها در برابر بارش باران ضد آب محسوب می شود .

همه مشکلاتی که در مورد عبارت " ضد آب " وجود دارد به همین موضوع بر می گردد به این ترتیب که این عبارت یک ماهیت تعریف شده دقیق ندارد . همین امر باعث شده است که سازندگان عبارت " مقاوم در برابر آب " را برای محصولات خود ، آن هم بر مبنای شرایطی تعریف شده ، به کار ببرند .

از این رو بهتر است که در هنگام قضاوت کردن در مورد یک محصول ، به یادداشت های کوچکی که شرکت سازنده آن محصول بر روی بسته بندی کالا درج کرده است ، توجه کنیم . اپل هم مطلب زیر را بر روی جعبه ای که آیفون  را در آن قرار داده ، چاپ کرده است :

" آیفون  و آیفون  پلاس در مقابل آب و گرد و غبار مقاوم هستند و در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی بر مبنای رده بندی IP6 ، تحت استاندارد IEC 60529 تست شده اند . این مقاومت پذیری دائمی نیست و می تواند به دلیل مستهلک شدن عادی این دو محصول کاهش یابد . از شارژ کردن آیفون در هنگام خیس بودن این دستگاه خودداری کنید . برای آگاهی یافتن نسبت به دستور العمل های خشک سازی و تمیز سازی گوشی به مطالب درج شده در دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه نمایید . آسیب های ایجاد شده در اثر نفوذ مایعات ، تحت پوشش وارانتی قرار نمی گیرند . "

در پاراگراف فوق چند نکته مهم وجود دارد :

-     آیفون  و آیفون  پلاس در مقابل آب و گرد و غبار مقاوم هستند ...

  این گوشی ها ضد غبار یا ضد آب نیستند .

-    آن ها در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی تست شده اند ...

و نه در شرایط عادی و یا شرایطی که توسط یک کاربر عادی ایجاد شده است .

-    ... بر مبنای رده بندی IP6 ، تحت استاندارد IEC 60529 ...

مطالب زیادی در مورد این رده بندی و مفهوم آن وجود دارد . IP مخفف عبارت " Ingress Protection " به معنی مقاومت در برابر نفوذ پذیری می باشد . این مفهوم بر مبنای استاندارد بین المللی IEC 60529 تعریف شده است و دو شاخص عددی دارد : عدد اول که مقاومت یک دستگاه را در برابر ذرات جامد نشان می دهد و عدد دوم که مقاومت یک دستگاه را در برابر ذرات مایع نشان می دهد . IP6 یعنی آیفون  کاملا در برابر گرد و غبار مقاوم است و ضد آب یا گرد و غبار نیست

-    ... این مقاومت پذیری دائمی نیست و می تواند به دلیل مستهلک شدن عادی این دو محصول کاهش یابد .

-    ... از شارژ کردن آیفون در هنگام خیس بودن این دستگاه خودداری کنید . برای آگاهی یافتن نسبت به دستور العمل های خشک سازی و تمیز سازی گوشی به مطالب درج شده در دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه نمایید .

اگر که آیفون شما خیس شده است برای خشک کردن آن طبق دستورالعمل داده شده عمل کنید .

-    ... آسیب های ایجاد شده در اثر نفوذ مایعات ، تحت پوشش وارانتی قرار نمی گیرند .

به همین دلیل می توان گفت که آیفون  ضد آب نیست بلکه در برابر آب مقاوم است و تفاوت های زیادی بین این دو مفهوم وجود دارد .

Leave your comment
Filters
Sort
display